
Якщо суд першої інстанції розглянув справу її без учасника, якого не було повідомлено про місце, дату і час судового засідання, то апеляційний суд повинен скасувати рішення. Неповідомлення учасника справи місцевим судом фактично зобов’язує апеляційний суд ухвалити нове рішення у справі.
Такий висновок зробила Об’єднана палата Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду в постанові від 18 квітня 2022 року у справі № 522/18010/18.
Обставини справи
У зв’язку з неявкою відповідача у справі та неповідомленням про поважні причини неявки, місцевий суд розглянув справу заочно. Заочним рішенням суду позов задоволено. У подальшому відповідачу відмовлено у перегляді заочного рішення.
Апеляційний суд залишив без змін заочне рішення місцевого суду, відмовивши відповідачу в задоволенні апеляційної скарги. Серед іншого апелянт у скарзі посилався на те, що про час і місце судового розгляду не був повідомлений.
Об’єднана палата КГС ВС скасувала постанову апеляційного суду та направила справу на новий розгляд в суд першої інстанції.
Висновки про застосування норм права:
Обов’язок суду повідомити учасників справи про місце, дату і час судового засідання є реалізацією однієї з основних засад (принципів) цивільного судочинства – відкритості судового процесу. Невиконання (неналежне виконання) судом цього обов’язку призводить до порушення не лише права учасника справи бути повідомленим про місце, дату і час судового засідання, але й основних засад (принципів) цивільного судочинства.
Розгляд справи в суді першої інстанції за відсутності учасника справи, якого не було повідомлено про місце, дату і час судового засідання, є обов’язковою та безумовною підставою для скасування судового рішення суду першої інстанції та ухвалення нового судового рішення судом апеляційної інстанції, якщо такий учасник справи обґрунтовує свою апеляційну скаргу такою підставою.
Правильним по суті рішення є в тому випадку, коли воно відповідає вимогам законності та обґрунтованості, оскільки порушення останніх має наслідком зміну або скасування оскарженого судового рішення. Оскаржене судове рішення належить залишати без змін за наявності незначних порушень закону, які вже були усунені при розгляді справи, або ж таких, які можуть бути виправлені судом апеляційної інстанції. Правило про те, що «не може бути скасоване правильне по суті і законне рішення з одних лише формальних міркувань», стосується випадків, коли такі недоліки не призводять до порушення основних засад (принципів) цивільного судочинства.
Також читайте: Доступ адвокатів до ЄДРСР можуть відкрити протягом найближчих тижнів